Ekonomi

AB liderleri yarın özel bir zirvede buluşacak

AB liderleri, Macaristan’ın muhalefeti nedeniyle kabul edilemeyen AB Komisyonu’nun bütçe değişikliği önerisini yarın 14-15 Aralık 2023’te yapılacak rutin zirvede tartışacak.

Komisyon, Ukrayna’ya önümüzdeki 4 yıl boyunca kesintisiz destek sağlamak amacıyla 2024-27 bütçesine 50 milyar avroluk bir fonun dahil edilmesini istiyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 13 Aralık 2023’te Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın siyasi desteğimizin yanı sıra sürdürülebilir mali desteğimize de ihtiyacı var” ifadesini kullanmıştı. 2020, “Avrupa topraklarında topyekun bir savaş çıkacağını kimse öngöremezdi.”

Macaristan, AB bütçesinin üye ülkeleri desteklemesi gerektiği, Ukrayna’da ciddi yolsuzlukların olduğu ve Batı’nın savaşta verdiği desteğin sonuç vermediği gerekçesiyle Ukrayna’ya mali yardım yapılmasına karşı çıkıyor.

Üst düzey bir AB yetkilisinden alınan bilgiye göre, Macar heyetiyle 15 Aralık’tan bu yana günlük olarak görüşmeler yapılıyor.

Son günlerde yoğunlaşan temaslar henüz sonuç vermedi.

Macaristan’ın tutumu yumuşamış olsa da henüz tam bir fikir birliğine varılamadı. Başbakan Viktor Orban, 18 Ocak’ta yaptığı açıklamada, bütçenin her yıl gözden geçirilmesi şartıyla vetosunu kaldırabileceğini belirtmişti.

Hatta AB Konseyi’nin Macaristan’ın oy hakkını elinden alabilecek formüller üzerinde çalıştığı bile iddia edildi.

Yetkili, bir soruya yanıt olarak, “Macaristan’a baskı yapmıyoruz. 26 ülkenin bunu istediğini, 27 ülkeyle bu kararın alınmasının ideal olduğunu açıklıyoruz. Tartışılan araçlar hakkında yorum yapmayacağım” dedi. müzakerelerde.” söz konusu.

Ukrayna’ya askeri destek de görüşülecek

Liderler ayrıca Ukrayna’ya askeri desteğin hızlandırılması konusunu da görüşecek.

AB, Mart 2024’e kadar Ukrayna’ya 1 milyon top mermisi sağlama ve eğittiği Ukraynalı asker sayısını 40 bine çıkarma hedefi koymuştu.

Ortak tedarik ve üretimin hızlandırılması amacıyla son durum değerlendirilecek.

Ortadoğu konusunda sınırlı bir tartışma yaşanacak

Üst düzey bir AB yetkilisine göre, özel toplantıda başkanlar Ortadoğu’daki son durumu da tartışacak ancak bu sınırlı bir tartışma olacak.

İsrail-Filistin meselesine ilişkin müzakereler “güvenlik, insani ihtiyaçlar ve iki devletli çözüm” temelinde gerçekleştirilecek.

AB’nin daha önce önerdiği uluslararası barış konferansına ilişkin üye devletlerin tutumları dinlenecek.

Öte yandan AB’nin ticari gemilerin seyir güvenliğini sağlamak amacıyla Kızıldeniz’e donanma gönderme niyeti de tartışılacak.

bozcaadahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu