Ekonomi

Altındaki düşüş devam ediyor! 5 haftanın en düşük seviyesine ulaştı

Altın fiyatlarındaki düşüş sürüyor.

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sıkılaştırma açıklamaları ve açıklanan güçlü bilgilerin ABD’de bu yıl erken ve büyük faiz indirimi yapılacağı beklentilerini azaltmasıyla beş haftanın dip seviyesine yakın kaldı.

Spot piyasada altının ons fiyatı 2 bin 11 dolar seviyesinde bulunuyor.

Altının gram fiyatı 1950 lira, çeyrek altın ise 3 bin 209 liradan satılıyor.Dünyanın önde gelen merkez bankalarının piyasa beklentilerinden daha geç güvercin adımlar atacağı yönündeki tahminler güçlenmeye devam ederken, Fed’in dün açıklanan “Bej Kitap” raporunda ülkede ekonomik aktivitenin Kasım ayından bu yana “çok az” değiştiği değerlendirmelerine yer verildi.

Yılın ilk günlerinden itibaren Fed’in Mart ayında faiz indirimi sürecine başlayacağı yönündeki iddialar, ülkede açıklanan ABD ekonomisindeki güçlü duruşa işaret eden bilgilerin ve Fed’in sözlü yönlendirmelerinin etkisiyle zayıflamaya devam ediyor. Fed yetkilileri söz konusu faiz indirimi için henüz çok erken olduğunu belirtiyor.

Bankanın mart ayında faiz indirimine gideceği öngörüsü yılbaşında para piyasalarında yüzde 85 seviyesinde fiyatlanırken, dün gelen güçlü perakende satış verilerinin ardından bu oran yüzde 60’a geriledi.

ABD’de perakende satışlar geçen yılın Aralık ayında yüzde 0,6 artışla beklentilerin üzerinde, sanayi üretimi ise aynı dönemde yüzde 0,1 oranında artarken, Beige Book raporunda son haftalarda artan tüketici harcamalarının ekonomiye destek sağladığı belirtildi.

Analistler, ABD’de yılbaşından bu yana açıklanan verilerin enflasyonu desteklediğini hatırlatarak, bunun Fed’in faiz indirimleri konusunda sabırsız olmayacağını gösterdiğini ifade etti.

DOLAR YÜKSELİŞİ DEVAM EDİYOR

Bankacılık bilgilerinin açıklanacağı gün dolar kuru 31,14 TL’den, euro ise 32,83 TL’den başladı. Bugün gözler ABD’deki bankacılık bilgileri ve işsizlik yardımı başvurularında olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu