Haber

BM İnsani Yardım Ofisi: Refah’taki operasyon katliam olur

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ofisi (OCHA) Koordinatörü Martin Griffiths, Refah’a yönelik herhangi bir operasyonun ‘katliam’ olacağını belirterek, İsrail hükümetinin uluslararası çağrıları göz ardı etmemesi gerektiğini vurguladı.

OCHA Koordinatörü Girffiths, yaptığı yazılı açıklamada, “Uzun zamandır korktuğumuz senaryo endişe verici bir hızla ortaya çıkıyor. Gazze nüfusunun yarısından fazlası, yani 1 milyondan fazla insan Refah’ta mahsur kaldı ve ölümle karşı karşıya. yiyecek çok az ve tıbbi bakıma erişim neredeyse yok.” Hiçbir şeyleri yok, yatacak yerleri yok, gidecek güvenli bir yerleri yok. Gazze’nin tüm nüfusu gibi onlar da yoğunluğu, vahşeti ve kapsamı eşi benzeri görülmemiş bir saldırının kurbanı. Sağlık Bakanlığı’na göre Gazze’de aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 28 kişi öldürüldü. “Binden fazla insan hayatını kaybetti. İnsani yardım çalışanları, karşılaştıkları risklere ve yaşadıkları travmalara rağmen dört ayı aşkın bir süredir ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için neredeyse imkansızı yapıyor” dedi.

“TARİH MERHAMETLİ OLMAYACAK”

Griffiths, Refah’taki askeri operasyonların katliamlara yol açabileceği uyarısında bulunarak, “Bugün bir kez daha uyarıyorum. Refah’taki askeri operasyonlar Gazze’de katliama yol açabilir. Ayrıca aslında kırılgan olan insani yardım operasyonunu da beraberinde getirebilir. ölümün eşiğine. Bu, operasyonu ayakta tutacaktır.” “Güvenlik garantimiz, yardım malzemelerimiz ve iş gücü kapasitemiz yok. Uluslararası toplum, Refah’a yönelik rastgele bir kara operasyonunun tehlikeli sonuçlarına karşı uyarıda bulunuyor. İsrail hükümeti bu davetleri görmezden gelmeye devam edemez. Tarih merhametli olmayacak. Bu savaş sona ermeli, “dedi.

sapanca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu