Haber

Hatay’ın 7 ilçesinde okul zili çaldı

– Hatay’ın 7 ilçesinde okul zili çaldı

HATAY – Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’ın 7 ilçesinde depremden 49 gün sonra ders zili çaldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgede en çok hasar gören illerden biri olan Hatay’da ders zili çaldı. Depremlerde bin 315 okuldan 5’inin yıkıldığı Hatay’ın Altınözü, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Reyhanlı, Payas ve Yayladağı ilçelerinde 494 okulda bu sabah kademeli olarak eğitime başlandı.

Depremden diğer ilçelere göre daha az etkilenen Reyhanlı ilçesindeki Gazi Mürsel İlkokulu da kapılarını öğrencilerine açtı. Çelik konstrüksiyondan inşa edilen okulda rastgele bir hasarın olmadığı belirtilirken, depremin ardından 49 gün sonra küçük öğrenciler yeniden sınıfları doldurdu.

“Çocuğumu okula zorladım”

Büyük üzüntü yaşadıklarını dile getiren velilerden Zeynep Sümeyye Şimşek, “Evlerimizde hasarlar var. Çocuklarımız akıl hastası. Büyük bir üzüntüyle çocuğumu bırakıp evime gidiyorum. Çok sayıda akrabamız var. Çocuğum depremden sonra bir kere bile eline kitap almadı, hatta zorla okula götürdüm, gitmek istemedi.Muhtemelen devletimizin de yardımıyla çocuğumuzun psikolojisi bir nebze düzelecek. dedi.

Çocuğunun öğretmeninin de enkaz altında olduğunu belirten Şimşek, kendisinin ve ailesinin 3 saat sonra kurtarıldığını, Reyhanlı’dan ayrılma kararı aldıklarını söyledi.

Hatay’ın diğer ilçelerinde eğitime başlama kararının Hatay Valiliği tarafından verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu