Ekonomi

Mert Fırat: Afetlerde hem sahada hem ofiste çalışacak gönüllülere ihtiyaç var

Tiyatro sanatçısı ve İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat, Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” seminerinde öğrencilerle bir araya geldi. 6 Şubat deprem felaketinde yaşadıklarını öğrencilerle paylaşan Mert Fırat, sosyal gönüllülük daveti yaptı.

Sabancı Üniversitesi tarafından afet risk yönetimi ve afet sonrası müdahale yöntemleri konusunda başlatılan “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” seminer serisinin ikincisi 4 Nisan 2023 Salı günü gerçekleştirildi. “Afetler ve Sivil Toplum” konulu seminerin konuğu ” tartışıldı. tiyatro sanatçısı ve Muhtaç Harita Kurucu Ortağı Mert Fırat,Deprem afetleri ile ilgili deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Yakınlarını 6 Şubat depreminde kaybettiğini söyleyen Mert Fırat, “Antakya’da akrabalarım var. Teyzemi, amcamı ve kuzenimi kaybettim. Ayrıca bir kuzen ve eşi vefat etti. Biz Antakya kökenli geniş bir aileyiz. Bir sarsıntı olur olmaz bize haber verildi. Hızla yola çıktık. Bölgedeki arkadaşlarımız çok hızlı bir şekilde harekete geçti. 11 ili etkisi altına alan deprem nedeniyle yollar trafiğe kapatıldı. Bölgeye varır varmaz hızla bölgenin en acil ihtiyaçlarını listeledik ve yaygınlaştırdık. Çevre illerden de destek alarak tedarik zincirini başlattık ve çalışmaları hızla yürüttük. İlk gittiğimde 12-13 gün kaldım. Hala her hafta düzenli olarak gidiyorum. Şu anda bölgede 20 çalışanımız var. 450’den fazla gönüllüyü koordine etmeye devam ediyoruz.”

Mert Fırat, İlk sarsıntı deneyiminin Gölcük’te olduğunu belirterek, “99’luk depremde 19 yaşındaydım. 24 saat içinde Gölcük’e gittim. İlk çalıştığım afet merkezi Gölcük’tü. 2015 yılında İhtiyaç Haritası’nı oluşturduk. İlk olarak Elazığ depreminde aktif olduk. Sonra İzmir yangınları ve Van depremi oldu. Sınıflandırma ve koordinasyon ve montaj alanlarının doğru ve hızlı çalışmasının çok önemli olduğunu depremlerde gördük.

Fırat, “Afet gönüllülüğü bir lütuf sahasıdır. Bir de koli taşımak isteyen gönüllülerimiz var ve ciddi anlamda ofis gönüllülerine ihtiyacımız var. Afetlerde ne yapabilirim artık çok boyutlu” diye ekledi sözlerine.

Sabancı Üniversitesi Kurumsallaşma ve Toplumsal Katkı Süreçlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” seminerine katıldı Fuat KeymanVe Buğday Derneği Strateji Komitesi Üyesi Güneşin Aydemirde katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu