Haber

Binyamin Netanyahu: Gazze’nin savaş sonrası kontrolü İsrail’in elinde olmalı

İsrail Başbakanı Binyamin NetanyahuSavaştan sonra Gazze’nin güvenliğinin Tel Aviv’in kontrolünde olması gerektiğini yinelediği ve bunun Filistin devletinin kurulması talepleriyle çeliştiğini belirttiği belirtildi.

NetanyahuABD merkezli CNN televizyonunun ofisinden yapılan açıklamada, NetanyahuABD Lideri, 18 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında söylediği sözlerin ‘Filistin devletinin kurulması olasılığını dışlamak’ anlamına gelmediğini söyledi. Joe BidenAktardığı haber yalanlandı.

Açıklamada, ‘ NetanyahuBiden’ın 19 Ocak’ta yaptığı telefon görüşmesinde yıllardır takip ettiği ve önceki gün düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği tavrını yinelediği bildirildi.

NetanyahuDurumun ‘Hamas’ın yıkılmasının ardından Gazze’nin İsrail’e yeniden tehdit oluşturmasını önlemek amacıyla güvenlik kontrolünün tamamen ele geçirilmesi’ne dayandığı ve bunun, İsrail’in İsrail’e yönelik İsrail’in kurulması yönündeki taleplerle çeliştiği belirtildi. Filistin egemenliği.

Netanyahu18 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) dahil uluslararası toplumun kabul ettiği iki devletli çözüm önerilerini reddettiğini belirterek, bu tavrını ABD yönetimine iletti. Başbakan dostlarımıza ‘hayır’ diyebilme yeteneğine sahip olmalı“dedi.

Biden19 Ocak’ta yapılan bir telefon görüşmesinde, Netanyahu‘İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir siyasi çözüm ancak iki devletli çözümle mümkün olabilir’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu