Haber

Japonya, Miyako Adası’na bomba sığınağı inşa edecek

Japon hükümeti, Tayvan yakınlarındaki Okinawa idari birimindeki Miyako Adası’na olası bir saldırı durumunda sakinleri tahliye etmek için kullanılacak bir bomba sığınağı inşa edileceğini duyurdu.

Japan News’in haberine göre hükümet, Tayvan’da “beklenmedik bir duruma” karşı önlem olarak Miyako Adası’na bomba sığınağı inşa etme kararı aldı.

Japon hükümeti, söz konusu sığınakların kapasitelerine ilişkin yönergeler hazırlamak için kriz kontrolü ve sivil savunma alanlarında çalışan yaklaşık 10 uzmandan bilgi almayı planlıyor.

Hükümetin Aralık 2022’de yayınlanan Ulusal Güvenlik Stratejisi, Miyako Adası da dahil olmak üzere Nansei Adaları’nda “çeşitli tahliye alanları” kurarak önceden tahliye etmekte güçlük çekebilecek hükümet yetkililerinin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

Ülkenin Tayvan’a yakın adalarında da benzer önlemler alınıyor.

Hükümet ayrıca Yonaguni ve Ishigaki Adaları’ndaki barınak inşaatlarını hızlandırmayı planlıyor. Nükleer silahlara ve füze saldırılarına karşı korumalı tesislerin inşa edilmesi amaçlanıyor.

Miyakojima Adası yönetimi, Haziran ayında, sporOturma odasının bodrum katını sığınak olarak kullanmak için Milli Savunma Bakanlığı’ndan maddi yardım istemiştir.

habersincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu